EATON EGS4100FFGV Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 100A, 600Y/347VAC, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BH9CGWModel: EGS4100FFGV
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Calibration 50A
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 22 kAIC at 600Y/347V AC, 85 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 4
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 4"