EATON EGB7100FFGV Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 100A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BJ4CELModel: EGB7100FFGV
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Calibration 50A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 4"