EATON EGE7160FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 160A, 600Y/347VAC, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BJ4CNTModel: EGE7160FFG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600Y/347V AC
Length 6 1/2"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 5"