GRAINGER M07150.100.0070 Socket Head Cap Screw Button Steel M10 x 1.50, 70mm Length, 50PK | AH7UET 38DA58
GRAINGER M07150.100.0070 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Button, 70 mm Lg.
Item: AH7UETModel: M07150.100.0070Cross Ref: 38DA58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7380-1
Display Qty 50
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 17.5 mm
Head Height 5.5 mm
Head Type Button
Length 70 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 32 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 145000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm