EATON EGB1100FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 1-Pole, 100A, 600Y/347VAC, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BJ4BRCModel: EGB1100FFG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 18 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 1
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 347/600V AC
Width 1"