EATON E2J3250MAWD01 C, J-Frame Mining Breaker, 65 Kaic At 240V, 35 Kaic At 480V, 18 Kaic At 600V | BJ2TDW
EATON E2J3250MAWD01 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 250A, 10/18 kA Interrupt, 3P
Item: BJ2TDWModel: E2J3250MAWD01
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Frame J
Height 4.13"
Interrupt Rating 10 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 4.06"
Mounting Hardware Imperial
Number Of Poles 3
Trip Rating 300-650A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"