EATON E2J3225DWU18 C, J-Frame Mining Breaker, 65 Kaic At 240V, 35 Kaic At 480V, 18 Kaic At 600V | BJ2TDD
EATON E2J3225DWU18 Mining Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 225A, 10/18 kA Interrupt, 3P
Item: BJ2TDDModel: E2J3225DWU18
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Frame J
Height 4.13"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 10 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 500-1000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"