EATON E2J3175WM01 C, J-Frame Mining Breaker, 65 Kaic At 240V, 35 Kaic At 480V | BJ2TCR
EATON E2J3175WM01 Mining Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 175A, 10/18 kA Interrupt, 3P
Item: BJ2TCRModel: E2J3175WM01
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Frame J
Height 4.13"
Interrupt Rating 10 kAIC at 250V DC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 4.06"
Mounting Hardware Single-Pole Imperial Mounting Base
Number Of Poles 3
Trip Rating 875-1750A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"