EATON E2J3150WU18 Molded Case Circuit Breaker, Type E2J, 750-1500A, 3-Pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, Mining
Item: BJ2TCPModel: E2J3150WU18
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 150A
Frame J
Height 4.13"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 10 kAIC at 250V DC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 750-1500A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"