EATON B27SRC15B016 Definite Purpose Starter, 15 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 10-16 Fla | BJ7MFG
EATON B27SRC15B016 Definite Purpose Starter, 15A, 208-240 V, 50/60 Hz, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7MFGModel: B27SRC15B016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Height 5 1/5"
Length 3.7"
Model Starter
Overload Relay 10-16 FLA
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 2.23"