EATON D1B25SNC30BA Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil 440-480 V, 50/60 Hz, Separate Control Wiring | BJ2CEP
EATON D1B25SNC30BA Non-Reversing Starter, 575 V, 30 A, 440-480 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 30 A Ifl, 1 Pole
Item: BJ2CEPModel: D1B25SNC30BA
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208-240V AC
Contact Configuration 1 NO
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 4"
Model Starter
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 4"