EATON B25CGC30C Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 440-480 V, 50/60 Hz, Common Control Wiring | BJ7LAA
EATON B25CGC30C Non-Reversing Starter, 575 V, 30 A, 440-480 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 30 A Ifl, 2 Poles
Item: BJ7LAAModel: B25CGC30C
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 440-480V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"