EATON B25CGC25B Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Common Control Wiring | BJ7KZY
EATON B25CGC25B Non-Reversing Starter, 575 V, 25 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 25 A Ifl, 2 Poles
Item: BJ7KZYModel: B25CGC25B
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Phase 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"