FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ferrule |
| Grade | Grade 304 |
| Hose Inside Dia. | 4" |
| Hose O.d. To | 4 43/64" |
| Hose Outside Dia. From | 4 40/64" |
| Material | Stainless Steel |
| Product Datasheet | dixon-24pfx2-125.pdf |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.74 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 9.37 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 24PFX2.125 | Stainless Steel | €134.02 | |
| 32PFX2.687 | Stainless Steel | €142.13 | |
| 24PFX2.250 | Stainless Steel | €134.02 | |
| 48PFX3.937 | Stainless Steel | €181.29 | |
| 24PFX2.000 | Stainless Steel | €134.49 | |
| 24PFX2.062 | Stainless Steel | €134.49 | |
| 24PFX2.187 | Stainless Steel | €134.02 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 118320 3B6.8-2517 Sheave
- SLOAN 3346180
- EATON 1MP4124RRLP Group Metering Meter Pack, 125A, Underground Feed, 120/240 VAC, 400A Bus
- APOLLO VALVES 88A14GAR Ball Valve, Size 10 Inch, Cast Steel, Actuator Ready
- EATON 101-1703 Motor Hydraulic 8.9 Cu In/rev 2 Bolt
- TITAN FASTENERS JWT9365X44
- DAYTON 7AN14 Plenum Fan Wheel Diameter 27 3/8 Inch With Drive Package
- DBI-SALA 1102880 Harness
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnifiers
- Battery Testers
- Mesh Screen and Vinyl Curtain Doors
- Chemical-Resistant Pedestal Pumps
- Soil Tester Accessories
- PLAST-O-MATIC PRH Series Thermoplastic Pressure Regulators
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers Insulated Work Gloves
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- VIBCO 55 Series Pneumatic Piston Vibrators
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- DIXON Spray Hose Couplings
- DIXON Hot Water Washdown Spray Nozzles
- ELOBAU EloProtect M Series Magnetically Actuated Safety Sensors
- PARKER 60PT Series Acetal Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 64PFX4.687 Ferrule, Flow Chief, 304 Stainless Steel, 4-40/64 Inch to 4-43/64 Inch O.D.
€237.93 /unit
