FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ferrule |
| Grade | Grade 304 |
| Hose Inside Dia. | 3" |
| Hose O.d. To | 3 47/64" |
| Hose Outside Dia. From | 3 44/64" |
| Material | Stainless Steel |
| Product Datasheet | dixon-24pfx2-125.pdf |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.63 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 24PFX2.125 | Stainless Steel | €134.02 | |
| 32PFX2.687 | Stainless Steel | €142.13 | |
| 24PFX2.250 | Stainless Steel | €134.02 | |
| 48PFX3.937 | Stainless Steel | €181.29 | |
| 24PFX2.000 | Stainless Steel | €134.49 | |
| 24PFX2.062 | Stainless Steel | €134.49 | |
| 24PFX2.187 | Stainless Steel | €134.02 |
Explore Products
- VERNON DEVICES CBT-CBS2060HS Counter Bit, HSS, #200S Size, 60 Degree
- GATES 14MX-56S-20 Sprocket, 0.79 Inch Belt Width, 20mm Width
- PEER CHAIN 40759 Roller Link Chain, C2082 Heavy Stainless Pitch, 50 Feet Length
- QUAZITE PG3048Z80809 Enclosure Assembly Blank 45.625 x 28.125 x 21 Tier 15
- RULAND MANUFACTURING PCMR32-12-6-A 12mm x 6mm Four Beam Coupling, Aluminum, Clamp Style, 31.8mm OD, 38.1mm Lg.
- VULCAN HART 00-710423-00001 Grate, Straight, 10.25 x 23.05 x 2.2 Inch Size
- CLE-LINE C62841 Jobber Length Drill Bit, 4.30 mm Size, 80 mm Overall Length
- NTN DS208TT7 Radial Ball Bearing 1.1890 Inch Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Computer Cabinets
- LED Display/Cove Lighting
- Air Operated Pumps
- Duty Belts and Harnesses
- Collet Tool Post and Holder Sets
- MEMPHIS GLOVE Luminator Pigskin Leather Palm Work Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Alloy Steel, Deep
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- LAMP ESR6 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL AS928 Series Z Supports
- FIRE-DEX Turnout Coverall
- LARSON ELECTRONICS LLC HAL Series, Hazardous Location Fixture
- BUSSMANN F02B Series Glass and Ceramic Fuses
- REGAL Taper Pipe Spiral Flute Taps, NPTF, HSS, Bright
- CALBOND Threaded Rods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 48PFX3.750 Ferrule, 3-44/64 to 3-47/64 Inch O.D., 3 Inch Size, Stainless Steel
€181.29 /unit
