FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ferrule |
| Grade | Grade 304 |
| Hose Inside Dia. | 3" |
| Hose O.d. To | 3 63/64" |
| Hose Outside Dia. From | 3 60/64" |
| Material | Stainless Steel |
| Product Datasheet | dixon-24pfx2-125.pdf |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.62 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 24PFX2.125 | Stainless Steel | €134.02 | |
| 32PFX2.687 | Stainless Steel | €142.13 | |
| 24PFX2.250 | Stainless Steel | €134.02 | |
| 48PFX3.937 | Stainless Steel | €181.29 | |
| 24PFX2.000 | Stainless Steel | €134.49 | |
| 24PFX2.062 | Stainless Steel | €134.49 | |
| 24PFX2.187 | Stainless Steel | €134.02 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 31350 Bear-N-Bronze Bearing
- BALDOR / DODGE 119068 1615 X 1-11/16 KW 1615 X 1-11/16 Keyway Taper Locking Bushing
- APPROVED VENDOR M37480.082.0001 Lock Washer, M8.2 Fits Bolt Size, Internal Tooth Lock, 14 mm O.D., Zn Plated
- WALTER TOOLS A1148-NO23 5057065 Screw Machine Drill Bit, #23 Size, 55/64 Inch Flute Length, 55 mm Overall Length
- EATON SVX050A1-4A1N1B8B9C6 Adjustable Frequency Drive, 50HP, CANopen, 1 RO, 5 DI, No Brake Chopper, 380-500V, FR7
- DAYCO 5060480 Truck V-belt Industry Number
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB4FK1443 Short-Handled Selector Switch, 30 mm Panel Mount Size, 2 Positions
- HUMBOLDT HB-5100C.4F Precision Balance, 10200g Capacity, 0.1g Readability, Internal Calibration, 220V, 50/60Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Calibration Weights
- Grating Clips
- Pipe Locators
- Ultrasonic Thickness Gauge
- Labware Washer Accessories
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 3B
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, 15 Gauge, White, Nylon Shell
- RUD CHAIN VRM VIP Eye Nuts, Metric
- KEO Dovetail Cutters, Carbide Tipped
- PROTO Socket Adapters
- DAYTON Motor 3-phase
- APOLLO VALVES 14-500 Series Low Pressure Air Relief Valves
- KUNKLE Series 910 Safety Relief Valves
- IFM Thermostat Guards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 48PFX4.000 Ferrule, 3-60/64 to 3-63/64 Inch O.D., 3 Inch Size, Stainless Steel
€181.29 /unit
