DESTACO 81L25-14100 Pneumatic Power Clamp, Toggle Action Mechanism, 708 lb | AC8PHM 3CXG9
DESTACO 81L25-14100 Pneumatic Power Clamp, Toggle Action Mechanism, 708 lb
Item: AC8PHMModel: 81L25-14100Cross Ref: 3CXG9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pneumatic Hold Down Clamp
Air Connection Center-to-center Distance 0.59"
Air Connection Size M5
Air Connection Type G
Arm 90°
Arm 90 Deg
Arm Height 0.47"
Arm Length 2.58"
Arm Material Aluminum
Arm Swing Angle 90°
Arm Tapered End Height 2.54"
Body Material Aluminum
Clamp Arm Length 2.58"
Clamp Arm Style Center
Cylinder Bore Size 25 mm
Cylinder Height 20mm
Cylinder Height 20 mm
Holding Capacity 708 lbs.
Holding Torque - Maximum 73.8 lbs.-ft./in.
Material Aluminum, Steel
Max Air Pressure 6 Bar
Max. Input Air Pressure 120 psi
Operating Temperature - Minimum -14°F
Overall Height 5.94"
Overall Length 5.94"
Overall Width 2.54"