DESTACO 81L20-14100 Pneumatic Swing / Toggle Clamp, 708 lb Holding Capacity | AC8PHK 3CXG7
DESTACO 81L20-14100 Pneumatic Swing / Toggle Clamp, 708 lb Holding Capacity
Item: AC8PHKModel: 81L20-14100Cross Ref: 3CXG7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pneumatic Hold Down Clamp
Air Connection Center-to-center Distance 0.59"
Air Connection Size M5
Air Connection Type G
Arm 90°
Arm 90 Deg
Arm Height 0.47"
Arm Length 2.12"
Arm Material Aluminum
Arm Swing Angle 90°
Arm Tapered End Height 2.54"
Body Material Aluminum
Clamp Arm Length 2 3/25"
Clamp Arm Style Center
Cylinder Bore Size 20 mm
Cylinder Height 20mm
Cylinder Height 20 mm
Holding Capacity 708 lbs.
Holding Torque - Maximum 73.8 lbs.-ft./in.
Material Aluminum, Steel
Max Air Pressure 6 Bar
Max. Input Air Pressure 120 psi
Operating Temperature - Minimum -14°F
Overall Height 5.94"
Overall Length 5.94"
Overall Width 2.54"
Port Size M5
Product Datasheet destaco-81l12-10100.pdf
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.54
Ship height (cm)16
Ship length (cm)7.11
Ship width (cm)6.86
HS code8205700090
Country of OriginDE
Product Details:
Destaco 81L20-14100 pneumatic swing clamp utilises compressed air to hold workpieces in place. It has a pneumatic cylinder with an input port to connect to a source of compressed air. This pneumatic power clamp is designed for gripping, clamping, system checking, fixturing & testing, welding, CNC machining and locating applications in the aerospace, automotive and food & packaging industries. It has an aluminium body and a horizontal, steel clamping arm for increased strength and durability. Destaco 81L20-14100 pneumatic swing clamp holds products securely in place to ensure error free operations and is intended for harsh welding environments that demand superior clamping power for improved durability, reliability & precision. This pneumatic clamp is integrated with hardened rivets & bushings at pivot points to fix, rotate & move the handle bar for the required work position. It is equipped with a patented Toggle Lock mechanism for locking the clamp in a fixed position if a sudden pressure drop or hose disconnection is detected. Destaco 81L20-14100 pneumatic swing clamp can handle a maximum load of 73.8 lb at pressures up to 72 psi, within temperatures ranging from -14 to 145 degrees Fahrenheit. This pneumatic power clamp is compatible with Destaco seal kits (81L16-1-00) for unobstructed functioning of the clamp, as well as accommodates sensors (8EA-109-1) that can be mounted to cylinders having T-slot grooves. These sensors are activated with a magnetic ring which is installed on the cylinder of the clamps.
Uses:
Features:
  • The standard miniature design, 20 mm cylinder bore and horizontal clamping arm allow use in confined areas.
  • This pneumatic power clamps utilise compressed air to perform clamping operation.
  • It is supplied with a magnetic ring for position sensing.
  • It is capable of operating at temperatures ranging from -14 to 145 degrees Fahrenheit and can work at input pressures up to 72 psi.
Compatible Accessories:
  • Destaco 8EA-109-1: These IP67 rated sensors (3 wire cable, M8 x 1 connector, 3 pin) are compatible with Destaco 81L20-14100 pneumatic swing clamp and are mounted to cylinders having T-slot grooves. They can operate at temperatures ranging from -14 degrees to 140 degrees Fahrenheit. These sensors are activated with a magnetic ring which is installed on the cylinder of the clamps and feature an LED for easy set up.
Standards and Approvals:
Installation:
Frequently Asked Questions:
Q. Do Destaco pneumatic swing clamps come in different cylinder bore sizes?
A.Yes, Destaco 81L pneumatic power clamps are available in cylinder bore sizes ranging from 12 to 25 mm.