DESTACO 81L12-14100 Pneumatic Power Clamp, Toggle Action Mechanism, 177 lb | AC8PHF 3CXG3
DESTACO 81L12-14100 Pneumatic Power Clamp, Toggle Action Mechanism, 177 lb
Item: AC8PHFModel: 81L12-14100Cross Ref: 3CXG3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pneumatic Hold Down Clamp
Air Connection Center-to-center Distance 0.35"
Air Connection Size M5
Air Connection Type G
Arm Height 0.28"
Arm Length 1.57"
Arm Material Aluminum
Arm Swing Angle 90°
Arm Tapered End Height 1.59"
Body Material Aluminum
Clamp Arm Length 1.57"
Clamp Arm Style Center
Cylinder Bore 0.47"
Cylinder Bore Size 12 mm
Cylinder Height 12mm
Cylinder Height 12 mm
Holding Capacity 177 lbs.
Holding Torque 15 lbs.-ft.
Holding Torque - Maximum 18.4 lbs.-ft./in.
Material Aluminum, Steel
Max Air Pressure 6 Bar
Max. Input Air Pressure 120 psi
Max. Input Air Pressure (psi) 120
Opening Angle 90°
Operating Temp. -14°F to +195°F
Operating Temperature - Maximum 195°F
Operating Temperature - Minimum -14°F
Overall Height 4.09"
Overall Length 4.09"
Overall Width 1.95"