DESTACO 81L16-14100 Pneumatic Hold Down Clamp, 0.63 Inch Cylinder Bore | AC8PHH 3CXG5
DESTACO 81L16-14100 Pneumatic Hold Down Clamp, 0.63 Inch Cylinder Bore
Item: AC8PHHModel: 81L16-14100Cross Ref: 3CXG5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pneumatic Hold Down Clamp
Air Connection Center-to-center Distance 0.47"
Air Connection Size M5
Air Connection Type G
Arm Height 0.35"
Arm Length 1.97"
Arm Material Aluminum
Arm Swing Angle 90°
Arm Tapered End Height 1.95"
Body Material Aluminum
Clamp Arm Length 1.97"
Clamp Arm Style Center
Cylinder Bore 0.63"
Cylinder Bore Size 16 mm
Cylinder Height 16mm
Cylinder Height 16 mm
Holding Capacity 354 lbs.
Holding Torque 30 lbs.-ft.
Holding Torque - Maximum 44.3 lbs.-ft./in.
Material Aluminum, Steel
Max Air Pressure 6 Bar
Max. Input Air Pressure 120 psi
Operating Temperature - Minimum -14°F
Overall Height 4.69"
Overall Length 4.69"
Overall Width 1.95"
Port Size M5
Product Datasheet destaco-81l12-10100.pdf
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.31
Ship height (cm)14.48
Ship length (cm)7.11
Ship width (cm)7.11
HS code8205700090
Country of OriginDE
Product Details:
Destaco 81L16-14100 pneumatic hold down clamp is designed for gripping, clamping, system checking, fixturing, testing, welding, CNC machining and locating applications in the aerospace, automotive and food & packaging industries. This pneumatic clamp is used for holding products securely in place to ensure error free operation and is intended for harsh welding environments which demand superior clamping power for reliability, precision and durability. Destaco 81L16-14100 pneumatic hold down clamp features toggle action mechanism for magnifying input loads and locking the linkage position while clamping. This pneumatic hold down clamp provides both front and side mounting for easy installation and is integrated with a hardened rivet & bushing at pivot points to fix, rotate & move the handle bar for the required work position. This pneumatic power clamp contains a pneumatic cylinder with an input port for connecting to the compressed air source (which has air pressure of 120 psi).