Item: CR2NWCModel: 1503R2630A3E20B3C1P6Cross Ref: 21UV67
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Assembled/unassembled Unassembled
Base Depth 46"
Base Length 26"
Base Width 30"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Weight Activated Step Lock
Ladder Tread Serrated
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Weight-Actuated Auto-Lock
Material Steel
Max Reach Height 9 ft.
Number Of Steps 3
Overall Depth 26"
Overall Height 5 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 20"
Platform Height 2.5 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1500
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 24"