Item: CR2NCCModel: 6510R1830A1E10B4BC1P6Cross Ref: 21VD92
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Unassembled
Base Depth 111"
Base Length 78"
Base Width 30"
Caster Diameter 10"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coat
Folding Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 14.9 ft.
Number Of Steps 10
Overall Depth 78"
Overall Height 10.8 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 10"
Platform Height 8.3 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 6500 Series
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"