Item: CR2PLNModel: 1007R2630A1E10B4AC1P6Cross Ref: 21UT28
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 53"
Base Length 53"
Base Width 30"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Included Features Removable Rear Chain
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 12.4 ft.
Number Of Steps 7
Overall Depth 53"
Overall Height 8.3 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 10"
Platform Height 5.8 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 24"