CONTINENTAL CTD14M-2520-37 Sync Drive Gearbelt CTD 180 Teeth 37mm Width | AH9CAF 39GC67
CONTINENTAL CTD14M-2520-37 Sync Drive Gearbelt CTD 180 Teeth 37mm Width
Item: AH9CAFModel: CTD14M-2520-37Cross Ref: 39GC67
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Synchronous Drive Gearbelt
Application Heavy Duty Applications
Belt Material Polyurethane
Belt Series Conti(R) Synchrochain Carbon Series
Belt Trade Size Urethane Carbon
Gearbelt Type CTD
Industry Number 14MGT-2520-37
Length Type Closed Loop
Material Polyurethane
Maximum Operating Temperature 176°F
Minimum Operating Temperature -40°F
Number Of Teeth 180
Pitch 14 mm
Pitch Length 2520 mm
Reinforcing Cord Material Carbon Fiber
Tooth Location One Side
Top Width 37 mm
Width 37 mm