BUSSMANN LPS-RK-45SPI Fuse Rk1 Lps-rk-spi 45a 600vac/300vdc | AB2YVW 1PWA5
BUSSMANN LPS-RK-45SPI Fuse, 45 Amp, 600 VAC, 5-1/2 Inch Lg, 1-1/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Time Delay
Item: AB2YVWModel: LPS-RK-45SPICross Ref: 1PWA5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 45A
Body Material Melamine
Body Style Cylindrical
Class Class RK1
Compatible Fuse Block Series 1Br, R600
Dc Voltage Rating 300V DC
Diameter 1 1/16"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Lps-Rk-Spi, Littelfuse Llsrk-Id, Mersen A6D-R
Equivalent Series A6D-R, Llsrk-Id, Lps-Rk-Spi
Fits Fuse Block Style Rejection
Fuse Class RK1
Fuse Size 5 1/2" x 1 1/16"
Indicating / Nonindicating Indicating
Interrupt Rating 100 kA at 300V DC, 300 kA at 600V AC