BUSSMANN LPS-RK-20SP Fuse Rk1 Lps-rk-sp 20a 600vac/300vdc | AE2GLU 4XF73
BUSSMANN LPS-RK-20SP Fuse, 20 Amp, 600 VAC, 5 Inch Lg, 13/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Time Delay
Item: AE2GLUModel: LPS-RK-20SPCross Ref: 4XF73
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 20A
Body Material Melamine
Body Style Cylindrical
Class Class RK1
Compatible Fuse Block Series 1Br, R600
Dc Voltage Rating 300V DC
Diameter 13/16"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Lps-K-Sp, Littelfuse Llsrk, Mersen A6D-R Series
Equivalent Series A6D-R, Llsrk, Lps-Rk-Sp
Fits Fuse Block Style Rejection
Fuse Class RK1
Fuse Size 5" x 13/16"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Interrupt Rating 100 kA at 300V DC, 300 kA at 600V AC
Length 5"