TECHNIKS CV50HC025350 Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, CV50/HSK63A Taper Size, 18 mm/6.35 mm Shank Dia | CU6DBQ 60AJ72
TECHNIKS CV50HC025350 Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, Taper Size, 18 mm/6.35 mm Shank Dia
Item: CU6DBQModel: CV50HC025350Cross Ref: 60AJ72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Chuck
Ansi Number CV50HC025350
Ansi Standard Number CV50HC025350
Balanced To Rpm 25000 RPM, G 6.3@15000 RPM
Balancing G 2.5 @ 25000 RPM
Compatible Product Type Shank Tools
Coolant Fed Coolant Through
Features Maximum T.I.R. Of 0.0001 In At 3X Diameter, Narrow Body Design For Better Clearance
For Use With CV50 Shank Tools, Hydraulic Tools
Hole Dia. 6.35 mm, 18 mm
Hole Diameter 18 mm
Mounting Length 42 mm
Nose Dia. 25.64 mm, 40 mm
Nose Diameter 40 mm
Overall Length 122 mm
Projection 88.9 mm, 90 mm
Projection Length 90 mm
Shank Dia. 6.35 mm, 18 mm
Shank Diameter 50 mm
Shank Type Taper
Style High Performance Line
Taper Size HSK63A
Tool Depth 27 mm
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.13
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Product Variants
ProductModelMounting LengthPrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.