BUSSMANN JM60600-1CR Fuse Block 450 To 600 Amps 600max Volt 1p | AC8FEF 39P408
BUSSMANN JM60600-1CR Fuse Block, Fits Industrial Fuse Type, 1 Pole, 401 To 600 Amp, 600 VAC/300 VDC, J Class, 4 AWG to 500 MCM, Box Lug
Item: AC8FEFModel: JM60600-1CRCross Ref: 39P408
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse Block
Ac Voltage Rating 600V AC
Amp Range 401-600A
Amperage Range 450 to 600
Amps 450-600A
Blown Fuse Indicator No
Body Material Thermoplastic
Connector Type Box Lug
Dc Voltage 300V DC
Depth 6"
Features Short Circuit Protection
Fits Fuse Type Industrial
For Fuse Size 8" x 2 1/2", 8" x 2 19/32"
Fuse Block Design Open
Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Current 401-600A
Fuse Dia. 2"
Fuse Holder Code AE
Fuse Length 8"
Fuse Overall Diameter 2 19/32"
Fuse Overall Length 9.3"
Fuse Type Industrial
Fuse Ul Class Class J
Height 6"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Length 9.3"
Material Thermoplastic
Max. Amps 600A
Max. Voltage 600V
Mounting Style Bolt-Down, Din Rail
Mounting Type Bolt Down, DIN Rail
Number Of Poles 1
Product Datasheet bussmann-jm60100-3cr.pdf
Spring Reinforced Clip Yes
Visual Indication Non Indicating
Voltage 600V AC/300V DC
Voltage Rating 600V AC/300V DC
Width 4 4/5"
Wire Range 4 AWG to 500 mcm
Wire Size 4 AWG to 250 kcmil