BUSSMANN HM60400-1CR Fuse Block 225 To 400 Amps 600max Volt 1p | AC8FCX 39P372
BUSSMANN HM60400-1CR Fuse Block, Fits Industrial Fuse Type, 1 Pole, 201 To 400 Amp, 600 VAC
Item: AC8FCXModel: HM60400-1CRCross Ref: 39P372
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse Block
Ac Voltage Rating 600V AC
Amp Range 201-400A
Amperage Range 225 to 400
Amps 225-400A
Blown Fuse Indicator No
Body Material Thermoplastic
Connector Type Box Lug
Dc Voltage Not Applicable
Depth 4 1/5"
Fits Fuse Type Industrial
For Fuse Size 11 5/8" x 2 19/32"
Fuse Block Design Open
Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Current 201-400A
Fuse Dia. 2 3/5"
Fuse Holder Code T
Fuse Length 11 3/5"
Fuse Overall Diameter 2 19/32"
Fuse Overall Length 12 1/2"
Fuse Type Industrial
Fuse Ul Class Class H, Class K5
Height 4 4/5"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Length 12 1/2"
Material Thermoplastic
Max. Amps 400A
Max. Voltage 600V
Mounting Style Bolt Down
Mounting Type Bolt Down
Number Of Poles 1
Spring Reinforced Clip Yes
Visual Indication Non Indicating
Voltage 600V AC
Voltage Rating 600V AC
Width 3.59"
Wire Range 4 AWG to 600 mcm
Wire Size 600 kcmil to 4 AWG