BUSSMANN FWA-250ASI4 Fuse 250a Fwa 150vac/dc | AD9PAN 4TWL4
BUSSMANN FWA-250ASI4 Semiconductor Fuse, 250 Amp, 150 VAC, Cylindrical Body
Item: AD9PANModel: FWA-250ASI4Cross Ref: 4TWL4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Voltage Rating 150V AC
Amps 250A
Body Material Melamine
Body Style Cylindrical
Class High Speed
Compatible Fuse Block Series 1Bs, Chm, Hps
Dc Voltage Rating 150V DC
Diameter 1"
Element Single
Equivalent Brand And Series Bussmann Fwa, Littelfuse L15S, Mersen A15Qs Series
Equivalent Series A15Qs, Fwa, L15S
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Size 2 21/32" x 1"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Interrupt Rating 100 Ka At 150V Ac, 100 Ka At 80V Dc, 20 Ka At 150V Dc