BUSSMANN FWA-1500AH Fuse 1500a Fwa 130vac/dc | AA9PCY 1EH44
BUSSMANN FWA-1500AH Semiconductor Fuse, 1,500 Amp, 130 VAC, Cylindrical Body
Item: AA9PCYModel: FWA-1500AHCross Ref: 1EH44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Voltage Rating 130V AC
Amps 1500A
Body Material Melamine
Body Style Cylindrical
Class High Speed
Compatible Fuse Block Series 1Bs, Chm, Hps
Dc Voltage Rating 130V DC
Diameter 2"
Element Single
Equivalent Brand And Series Bussmann Fwa, Littelfuse L15S, Mersen A15Qs Series
Equivalent Series A15Qs, Fwa, L15S
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Size 1 7/8" x 2"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Interrupt Rating 200 kA @ 130V AC, 50 kA @ 130V DC