BUSSMANN 160NHG1B-690 Fuse, Low Voltage, 160 A, 690 V | BD2RCT
BUSSMANN 160NHG1B-690 Fuse, Low Voltage, 160 A, 690 V
Item: BD2RCTModel: 160NHG1B-690
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage 690V AC
Amps 160A
Body Style Square
Fuse Type Square Body Blade Fuses
Indicator Style Dual Indicator
Mounting Type Holder
Overall Length 5.315"
Packaging Bulk
Product Type High Rupture Capacity Fuse Link
Series NH Series , NHG B-690 Series
Termination Type Knife Blade
Visual Indication Dual Indicator
Voltage 690V AC