AUTOQUIP CTC-036-0025 Coil Transfer Car, 48 Inch Platform Width, 46.5 Inch Height, 2500 lbs Capacity
Item: CG6CNGModel: CTC-036-0025
Item Coil Transfer Car
Base Length 57"
Base Width 33 1/2"
Lowered Height 10 1/2"
Lowered Height 10.5"
Max. Platform Length 72"
Max. Platform Width 48"
Min. Platform Length 48"
Min. Platform Width 24"
Motor Hp 1 1/2 hp
Number Of Cylinders 1
Raised Height 46 1/2"
Raised Height 46.5"
Time 12 sec.
Travel Length 36"