AUTOQUIP CTC-036-0040 Coil Transfer Car, 48 Inch Platform Width, 46.5 Inch Height, 4000 lbs Capacity
Item: CG6CNHModel: CTC-036-0040
Item Coil Transfer Car
Base Length 57"
Base Width 33 1/2"
Load Capacity 4000 lbs.
Lowered Height 10 1/2"
Lowered Height 10.5"
Max. Platform Length 72"
Max. Platform Width 48"
Min. Platform Length 48"
Min. Platform Width 24"
Motor Hp 1 1/2 hp
Number Of Cylinders 1
Raised Height 46 1/2"
Raised Height 46.5"
Time 17 sec.
Travel Length 36"