ASHCROFT 121010S04L100# Pressure Gauge, General Purpose Case, 0 to 100, 12 in Dial, 1/2 in NPT Male, Aluminium
Item: CN8YCEModel: 121010S04L100#Cross Ref: 787N11
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1% to +1%
Application Deionized Water, Hydraulics And Pneumatics, Refrigeration, Specialized OEM Equipment
Case Material Aluminum
Gauge Application General Purpose Case
Gauge Case Material Aluminum
Lens Material Glass
Lens Material - Gauge Glass
Nominal Dial Size 12"
Pressure Range 0 psi to 100 psi
Primary Pressure Range 0 psi to 100 psi