45 psig
L
3"
SEC VIII Steam
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | VIII |
| Color | Gray |
| Connection Type | Flange x FNPT |
| D-1 | 8.25 |
| D2 | 4.5 |
| Dimensions | 22" x 5.13" x 5.63" |
| Disc Material | Stainless Steel |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 8680 lbs./hr. |
| For Media | Steam |
| H1 | 12.73 |
| Install Height | 22" |
| Length Of Connection 1 | 5.63" |
| Length Of Connection 2 | 5.12" |
| Material | Cast iron |
| Max. Medium Temp. | 450°F |
| Min. Medium Temp. | 32°F |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Orifice Size | 2.99 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 4.5" |
| Peak Medium Temp. | 450°F |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Metal |
| Seat Type | Optically Flat Lapped Seat |
| Series | 119 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 45 psig |
| Shape | Straight |
| Size | 3" x 4" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | Yes |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 3.69 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 3.92" |