FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Satin |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 15° |
| Head Size | 26 mm |
| Head Thickness | 9/16" |
| Head Type | Offset |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle | 0° |
| Opening Angle (deg.) | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 13 5/8" |
| Ratcheting | No |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Sae Or Metric | Metric |
| Shape | Straight |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Standard |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 34.61 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €70.39 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €87.19 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €88.80 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €111.03 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €156.59 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €8.13 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €9.46 |
Explore Products
- ABILITY ONE 5340-00-NIB-0294 Door Closer, Door Saver/Hold Open, Non-Handed, 12 Inch Housing Lg, 2 Inch Housing Dp
- SIOUX CHIEF 230-8406101 Elbow, 45 Deg, Slip Joint, 1-1/2 in Nominal, Poly Washers, Polypropylene, White, Domestic
- EDWARDS SIGNALING GCHFWN-S7 Ceiling Speaker, 520Hz
- BUSSMANN GFA-8 Fuse, Subminiature, Non-Time Delay Acting, 8 Amp, 32 V, Axial, 3.7 x 7.6 mm Size, Glass
- MAIN FILTER INC. MF0431302 XH04271 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Seal, 1.96 Inch Height
- KETT TOOLS 729012 Ball Bearing
- POLYKEN 105C Double Sided Tape 1 Inch x 25 yard Natural
Explore More
- KEYSHAFT
- Multi-Parameter Meters
- Borescope
- Mechanical Conduit Benders
- Sign Posts
- Percussion Tools
- PLAST-O-MATIC VB Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- MECHANIX Hi-Viz M-Pact D5 High-Visibility Impact Gloves
- HEIN WERNER Hydraulic Presses
- RUD CHAIN Circlips
- RUD CHAIN VRS-F Starpoints, Metric Thread
- APPLETON ELECTRIC 1000 Watt, High Pressure Sodium Light Fixture
- NEW PIG Sediment Drain Filter, Removes Sediment
- EATON LDC Series Molded Case Circuit Breaker Frames, L Frame
- GRAINGER Rectangular Carbon Steel Tubes
- SIOUX CHIEF PVC Straight Adapters, Male Sweat
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54RZ16 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 26 mm Head Size, 13 5/8 Inch Length, Offset
€24.57 /unit





