FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Satin |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 15° |
| Head Size | 27 mm |
| Head Thickness | 9/16" |
| Head Type | Offset |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle | 0° |
| Opening Angle (deg.) | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 14" |
| Ratcheting | No |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Sae Or Metric | Metric |
| Shape | Straight |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Standard |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €70.39 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €87.19 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €88.80 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €111.03 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €156.59 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €8.13 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €9.46 |
Explore Products
- BOSTON GEAR P00501
- SMC VALVES NCA1F200-0800 Tie Rod Cylinder, 2 Inch Size, Double Acting
- FEBCO U860-QT 2 2816 Backflow Preventer Assembly, Quarter Turn Shutoff Valve, 2 Inch Size, Bronze
- HOLO-KROME 76196 Alloy, Socket Head Cap Screw, M6-1 x 50 mm Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-1872S Wire Shelving, 4 Shelves Add-On, 18 x 72 x 63 Inch Size, Stainless Steel
- APPLETON ELECTRIC NEPTGAL
- VOLKEL 93415-1 Hand Tap Taper, JIS B-4430/A HSS-G, UNC 5/16 x 18 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Pesticide Cabinets
- Caster Wheels
- Antistatic Systems
- Plastic Square Rods
- Solder Elements
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Orange
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- YELLOW JACKET SealRight Quick Couplers
- DOLPHIN COMPONENTS CORP Insul Displ Conn, Dry Env, White, PK1000
- APPROVED VENDOR Water Heater Elements
- APOLLO VALVES 59 Series Bronze Wye Strainers
- 3M Integrated Protective Eyewears
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54RZ17 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 27 mm Head Size, 14 Inch Overall Length, Offset
€39.29 /unit





