FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Double Hex |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Satin |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 15° |
| Head Size | 1 7/8" |
| Head Thickness | 1/16" |
| Head Type | Offset |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | SAE |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 25 3/4" |
| Ratcheting | No |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Shape | Straight |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Standard |
| Wrench Material | Carbon Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.39 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 65.41 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €62.64 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €75.81 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €77.22 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €96.54 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €139.34 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €7.24 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €8.42 |
Explore Products
- GRAINGER 723-500300 Engraving Tool, Double End, Carbide, Bright, 0.0080 Inch Tip Dia
- GRAINGER ZUSA-PF-15034 Nipple, Aluminum, 2 Inch Nominal Pipe Size, 12 Inch Overall Length
- REGAL 008069AS74 Spiral Point Tap, #3-56 Size, H1 Limit, 2 Flutes, Plug With Chrome
- WINTERS INSTRUMENTS D81WIR12CCVSF2N Isolation Ring, Wafer Sensor, 12 Inch, Cs Centre, Viton, Cs Plates, Filled, Ss Winconnect
- VESTIL LPRO-48-9-2 Steel Low Profile Rack Guard Bollard, 48 Inch Length, Yellow
- MOLDED FIBERGLASS 9261085280 Nesting Container 9 3/4 Inch Length 150 Lb
- EVERPURE 8075-162-319 Pump 24Vac R.O. Boost
- EATON 02-185363
Explore More
- KEYSHAFT
- Test Lead Kits
- Letters and Numbers
- Solid State Relays
- Rod Ends
- Drum Rackers
- CAIMAN Heatrac Insulated Palm Grip Waterproof Winter Gloves
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- ANSELL 37-185 Alphatec Solvex Elbow Length Chemical Gloves
- BOLLE SAFETY Contour Metal Ultra-Lightweight Safety Glasses
- FERNCO 3000 Proflex Series Couplings
- KUNKLE Series 916 Safety Relief Valves
- ESAB Stainless Steel Stick Welding Electrodes
- COOPER B-LINE Beams
- PALMETTO PACKING 5000 Style W Packing Seals
- INSIZE Dial Test Indicators And Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54RY99 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 1 7/8 Inch Head Size, 25 3/4 Inch Length, Offset
€115.08 /unit





