WESTWARD 54RZ06 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 2 3/8 Inch Head Size, 27 1/4 Inch Length, Offset
Get it by Friday, May 22
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
€207.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Double Hex |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Satin |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 15° |
| Head Size | 2 3/8" |
| Head Thickness | 1 1/8" |
| Head Type | Offset |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | SAE |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 27 1/4" |
| Ratcheting | No |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Shape | Straight |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Standard |
| Wrench Material | Carbon Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 69.22 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €62.64 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €75.81 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €77.22 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €96.54 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €139.34 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €7.24 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €8.42 |
Explore Products
- GROUT-AIDE 05088 Pump Action Marker, Quarry Red
- SMC VALVES CG1BN40-430 Valve
- HALLOWELL HBR6048123-3S-WW-PB Bulk Rack Starter Unt 60 x 48 x 123 10 500lb
- BW TECHNOLOGIES BWC4-TC Test Cap, 1/8 Inch Dia, Durable Design
- APPROVED VENDOR U08320.037.0250 Carriage Bolt, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg., Zn Plated, Gr. 5
- APPROVED VENDOR SFT246FZ Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size # 9
- STARRETT-UK C635-500 52632 Spring-Tempered Steel Rule with Millimetre Graduations, 500 mm Size
Explore More
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54RZ06 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 2 3/8 Inch Head Size, 27 1/4 Inch Length, Offset
€207.11 /unit





