WESTWARD 4NZN1 Combination Wrench, Alloy Steel, Chrome, 14 mm Head Size, 9 1/4 Inch Overall Length, Std
9 1/4"
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ratcheting Combination Wrench |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Chrome |
| Flexible Head | No |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Angle | 0° |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 0° |
| Head Size | 14mm |
| Head Size | 14 mm |
| Head Thickness | 3/8" |
| Head Type | Standard |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Min. Arc Swing | 5° |
| Non-magnetic | No |
| Non-sparking | No |
| Number Of Geared Teeth | 72 |
| Number Of Points | 12 |
| Offset | 0° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 9 1/4" |
| Ratcheting | Yes |
| Reversible | Yes |
| Reversing | Yes |
| Sae Or Metric | Metric |
| Tether Capable | Standard Tool |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Extra Long |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
| Wrench Shape | Twist |
| Wrench Style | Twist Handle |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.17 |
| Ship height (cm) | 6.1 |
| Ship length (cm) | 31.75 |
| Ship width (cm) | 16.76 |
| HS code | 8204110030 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €62.64 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €75.81 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €77.22 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €96.54 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €139.34 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €7.24 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €8.42 |
Explore Products
- SANI-LAV 524B-0.5 Hand Sink, 0.5 GPM Flow Rate, 46 1/2 Inch Overall Height
- SMC VALVES D-Y7PSAPC Auto Switch
- MAIN FILTER INC. MF0408208 ZLE25P Interchange Spin-On Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- KERN AND SOHN OBE 109 Compound Microscope, Binocular, Accu
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS IBS4 Crowfoot Screen
- LINN GEAR 50-3b17h Sprocket, 3.401 Inch Pitch Diameter, .750 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- SLOAN 3870519 Sink, 3 Stations
- WORLDWIDE ELECTRIC KAN97-120/1-213TC Speed Reducer, Helical-Bevel Gear, Box Size 97, 120:1 Ratio, 213TC Frame
Explore More
- KEYSHAFT
- Reduced Shank Drill Bits
- Disc Padlocks
- Filtration Accessories
- Saddle Vents
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- RINGERS GLOVES Reflective Rope Rescue Gloves
- ANSELL 58-335 Alphatec Chemical Resistant Gloves With Moisture Absorbent Inner Coating
- CAMLOCK FITTINGS Type F Male Cam And Groove Adapter, Male NPT Thread
- BALDWIN FILTERS Spin-On Fuel/Water Separators
- EATON NRX Series Motor Operators
- REGAL Triple Crown Series Spiral Point Taps, Plug, M7 HSS, Bright
- NIBCO LD-5022 Series Butterfly Valves, Ductile Iron, Lug Type, 285 PSI
- LEVITON Hospital Grade Heavy-Duty Duplex Receptacles, Smooth Face, Back and Side Wire
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4NZN1 Combination Wrench, Alloy Steel, Chrome, 14 mm Head Size, 9 1/4 Inch Overall Length, Std





