FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Amps | 9A |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Coil Voltage | 480V |
| Control Frequency | 50/60 Hz |
| Control Voltage | 400-415/480V |
| Enclosure Type | NEMA 4X Plastic |
| Hp | 1/2 hp |
| Number Of Box | 4 |
| Overload Setting Range | 0.8-1.2A |
| Phase | 3 |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Type | Start/Stop And Reset |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 29.46 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PESW-9V47EX-R25 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-65V18EX-R39 | - | €563.49 | |
![]() |
PESW-9V24AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R28 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R29 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R27 | - | €146.22 |
Explore Products
- 3M 7010308152 60440231144 / 27767 Fiber Disc, Ceramic, Coated, 4 Inch Disc Diameter, 5/8 Inch Mounting Hole Size
- ABILITY ONE 7220-01-411-1515 Entrance Mat, Spaghetti Loop, Indoor/Outdoor, Medium, 3 Ft X 5 Ft, 1/2 Inch Thick, Vinyl
- TRIPP LITE TLP76MSG Surge Suppressor 15a 7 Outlet 6 Feet Gray
- ZOELLER 4161-0030 Effluent Pump, High Head, Double Seal, 0.5 HP, 230V, 1PH, 35 Ft. Cord, Nonautomatic
- BALDOR / DODGE 20AZ05HA56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- CLIMAX METAL PRODUCTS H2C-237 Shaft Collar Standard Clamp 3-1/2 Inch Outside Diameter
- BRADY 7213-1HV-PK 172700 Pipe Marker, Plant Water, Green, White, Fits 8 Inch and Larger Pipe OD, 1 Pipe Marker
- WATTS 26 LFBSK-B-RK 0123662 Ball And Stem Repair Kit, 1/2, 3/8 And 3/4 Inch Ball Valve
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Coolers and Beverage Coolers
- Rotary Vane Compressor/Vacuum Pump
- Manometer Accessories
- Pressure Reducing Automatic Control Valves
- Stainless Steel Stair Treads
- ANSELL 97-003 Activarmr Cut Resistant Gloves
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene Black
- DIXON Female Weld End Adapters
- APOLLO VALVES Chain Wheels
- EATON HJW Series Molded Case Circuit Breaker Frames
- CROSBY Chain and Cable Hooks
- WEILER Pallet Jacks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESW-9V47AX-R23 Magnetic Starter, 0.5 HP, 460 V, 480 Control V, NEMA 4X, Start/Stop/Reset
€155.94 /unit



