FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Coil Voltage | 480V |
| Control Frequency | 50/60 Hz |
| Control Voltage | 400-415/480V |
| Hp | 50 hp |
| Number Of Box | 8 |
| Overload Setting Range | 57-70A |
| Phase | 3 |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Type | Reset Only |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.7 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 29.46 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PESW-9V47AX-R23 | - | €155.94 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R25 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-65V18EX-R39 | - | €563.49 | |
![]() |
PESW-9V24AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R28 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R29 | - | €146.22 |
Explore Products
- LYNDEX-NIKKEN SK10-10AC Collet, Round Face, 10 mm
- SALSBURY INDUSTRIES 19068-30SSK Cell Phone Storage Locker, 37 x 36.5 x 9.25 Inch Size, 6 Door High, Sandstone
- GATES 725016265 Brass Lock-On Coupling
- HEIL QUAKER R86HM1153 Blower Assembly
- ARO 104104-N02 Valve Needle 1/4 Npt
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-1836GY Wire Shelving Add-On Kit, Add-On, 36 x 18 Inch Size, 63 in Overall Height, 4 Shelve
- WRIGHT TOOL 4966 Deep Impact Socket, 1/2 Inch Drive, 12 Point, 1/2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Solid Joint Pliers
- Liquid Level Transmitter Displays
- Gas Masks
- Coolant Tanks
- Snap Buttons
- DESTACO 235 Series Horizontal Hold Down Clamps
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- JOHN GUEST Reducing Union Connectors, Acetal Gray
- LIFT-ALL Winch Cable Extension
- MI-T-M Pump Assemblies
- KILLARK Interior Panels
- SMITH BEARING HR/HR-X Series Cam Followers, Screwdriver Slot
- STARRETT Inspection Holder And Dial Indicator Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESW-80V47EX-R41 Magnetic Starter, 50 HP, 460 V, 480 Control V, 230V Coil, NEMA 4X, Reset only
€569.60 /unit



