FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Coil Voltage | 120V |
| Control Frequency | 50/60 Hz |
| Control Voltage | 110/120V |
| Hp | 1 1/2 hp |
| Number Of Box | 4 |
| Overload Setting Range | 1.8-2.8A |
| Phase | 3 |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Type | Reset Only |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 29.46 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PESW-9V47AX-R23 | - | €155.94 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R25 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-65V18EX-R39 | - | €563.49 | |
![]() |
PESW-9V24AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R28 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R29 | - | €146.22 |
Explore Products
- ZSI-FOSTER FS226V ZSI FS226V
- VOLKEL 25378-1 Hand Tap Rougher, DIN 5157/HSS-G, G (BSP) 4 Inch x 11 Size
- BEHRINGER SYSTEMS DHT30540-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS DHT30540-PP
- TEADIT SW316G.16.900 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 16 Inch Size, 900# Class, 316/GRAF Winding, CS Outer
- SMC VALVES MKB32R-10Z-DCP4985P Clamp Cylinder
- OSG 3170233 Ball End Mill, 2 Flutes, 1.5 mm Milling Dia., 0.95 mm Lg Of Cut, 20.00 mm Neck Lg, WXL
- MAIN FILTER INC. MF0419437 HP27L43MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 3.89 Inch Height
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS TM4.5-.75MM-SA 100623 Thread Mill, Carbide, TiAlN, 3 Flute, M4.5x0.75 Thread Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Combination Units
- Pneumatic Lubricators
- Copper Pipe and Tubing
- Inspection Gloves and Glove Liners
- Fence Rails
- MAYHEW TOOLS Cape Chisels
- REVCOR Propeller, 12 inch
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, 15 Gauge, White, Nylon Shell
- FACOM 75 Angled Open Socket Wrenches
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Hot-Dipped Galvanized
- PASS AND SEYMOUR Plugtail Series Switch Right Angle With WAGO Connectors
- EATON 4738 Series Male Pipes
- BALDOR / DODGE XT30 Mine Duty Wing Pulleys
- REGAL Metric STI Bottom Hand Taps, HSS, Chrome Over Nitride
- CLEVELAND High Performance Roughing/Finishing Carbide Ball End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESW-9V18EX-R25 Magnetic Starter, 1.5 HP, 460 V, 120 Control V, 115V Coil, NEMA 4X, Reset only
€132.76 /unit


