FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Assembly Method (start Key) | Plastic Crate |
| Coil Voltage | 480V |
| Control Voltage | 400-415/480V |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Hp | 60 hp |
| Number Of Box | 10 |
| Overload Relay | 63-80A |
| Overload Setting Range | 63-80A |
| Phase | 3 |
| Rated Current | 95A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Type | Reset Only |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.66 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 29.46 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PESW-9V47AX-R23 | - | €155.94 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R25 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-65V18EX-R39 | - | €563.49 | |
![]() |
PESW-9V24AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R28 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R29 | - | €146.22 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ2465 Gauge, Br 2x1/4 Inch, Npt Btm 0/200Psi/Kpa
- EATON 28-5863-DCC Inverted Translucent Lens, 180 deg, Green
- EATON LGS363039B21ZGGC Molded Case Circuit Breaker, Alsig Trip, 3-Pole, 630A, Gf Alarm W/Right Trip, 50/60 Hz
- KIMBLE CHASE 5611220C-25 Bottle, 0.5 oz. Capacity
- VOLKEL 16472 NOGO Ring Gauge, DIN EN ISO 228-2, G (BSP) 1.3/4 x 11 Size
- PARKER 5209-4M-GR Dust Cap, 1/2 Inch, Rubber
- GENERAL PIPE CLEANERS 740400 H-3PJH Utility Closet Auger
Explore More
- KEYSHAFT
- Compression Tube Fittings
- Current Sensor Relays
- Indexable Boring Bars
- Electric Ceiling Heater Accessories
- Post Top Accessories
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit, 12 Cal
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- ACME ELECTRIC WH0 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- MUELLER INDUSTRIES 303AP Silent Check Valves
- PROTO Tethered Combination Wrench
- E JAMES & CO Viton Tubing 3/4 Inch
- EBERBACH Long Stroke Reciprocal Shakers
- AMERICAN TORCH TIP Oxweld Tip Nuts, 1808 Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESW-95V47EX-R43 10796802 Enclosed Starter, 3 Phase, 95A Rated, 63-80 A Range, Reset Control, Plastic Crate, 400-415V50HZ/480V60HZ
€958.15 /unit


