FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Assembly Method (start Key) | Plastic Crate |
| Coil Voltage | 120V |
| Control Voltage | 110/120V |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Hp | 30 hp, 40 hp, 75 hp |
| Number Of Box | 10 |
| Overload Relay | 90-112A |
| Overload Setting Range | 90-112A |
| Phase | 3 |
| Rated Current | 105A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Type | Reset Only |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.66 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 29.46 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PESW-9V47AX-R23 | - | €155.94 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R25 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-65V18EX-R39 | - | €563.49 | |
![]() |
PESW-9V24AX-R26 | - | €146.22 | |
![]() |
PESW-9V47EX-R28 | - | €132.76 | |
![]() |
PESW-9V18AX-R29 | - | €146.22 |
Explore Products
- GRAINGER 05539579600 Sanding Hand Pad
- LUMAPRO L2024CS-W Compact LED Bulb, Candelabra Screw E12, T6, 15 mA, 24 Vac/dc, 0.4 Watt, 5600 K, White
- TSUBAKI 40B48 X 7/8 SPROCKET
- LINN GEAR PX5.500 Bushing, 5.5 Inch Bore Dia.
- WORLDWIDE ELECTRIC WINL47-10/1-182/4TC Speed Reducer, Inline Helical Gear, Box Size 47, 10:1 Ratio, 182TC Frame
- EVERPURE 155304-43 P1-20 Ind Shr Upc 20/C
- CINCINNATI FAN RQM80-6F
- SMC VALVES DL08-02 Elbow, 8 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Engine-Driven Compressor Controls
- Sanding Sponges
- Push On Hose Fittings
- Lifting and Skidding Tongs
- Thermocouple Adapters
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 2B
- KAREWEAR Finger Guard, Grain Leather Cowhide
- LAKELAND Lab Coveralls, White
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, Metric
- SMC VALVES Ncx2 Series Guided Cylinder
- ML KISHIGO Jackets
- PLAST-O-MATIC GGMU Series Gauge Guards, PVC, EPDM Seal, 0-15 PSI Gauge Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESW-105V18EX-R45 10796806 Enclosed Starter, 3 Phase, 105A Rated, 90-112 A Range, Reset Control, Plastic Crate, 110V50HZ/120V60HZ
€1,045.56 /unit



