EATON XTCR095F11D IEC Contactor, 95A, Top-Mounted, 550 Vac 50 Hz, 600 Vac 60 Hz, 1No-1Nc, 95A, Frame F | BH8ZHU
EATON XTCR095F11D Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 600 VAC V Coil, 95A, 3P
Item: BH8ZHUModel: XTCR095F11D
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 95A
Coil Voltage 550/550-600V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 95A
Frame Size 90 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 6.142"
Length 5.079"
Max. Hp Rating 7 1/2, 15/ 25, 40, 75, 100 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing Contactor
Width 6.535"