WEG ESW-B9D15A-R26 10071154 Enclosed Starter, 3 Phase, 9A Rated, 2.8-4 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 120V50/60HZ
0.75/0.75/2/3 hp
Get it by Friday, Apr 10
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Assembly Method (start Key) | Metallic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 120V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Devices | On/Off Button |
| Control Voltage | 120V |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 2.8-4A |
| Horsepower Rating | 2 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 3 |
| Overload Relay | 2.8-4A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Product Datasheet | weg-esw-b12d15a-r30.pdf |
| Rated Amps (ac-3) | 9A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | ESW Series |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.59 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 13.97 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|
| ESW-18V04A-R32 | - | €214.73 | |
| ESW-32V04A-R34 | - | €285.84 | |
| ESW-25V04A-R33 | - | €264.75 | |
| ESW-9V04A-R28 | - | €187.11 | |
| ESW-40V04A-R35 | - | €330.93 | |
| ESW-32V18E-R34 | - | €218.30 | |
| ESW-9V47E-R25 | - | €139.89 |
Explore Products
- POWERS 331-2961 Pneumatic Actuator, 8 to 13, 8 to 13 psi, 4 Inch Stroke, 30 psi Max. Air Pressure
- FIBERGRATE 351315
- TB WOODS 3R3VX300 Narrow V-Belt, Ethylene, 3VX Belt Type, 30 inch Length, 3 Ribs
- STEARNS BRAKES 1087061Y0GNF Brake Assembly
- GEARWRENCH 84998 Impact Socket 10 Pcs 3/4 Inch Drive 6Pt Sae
- APPROVED VENDOR 5GRG5 Shelf Liner 48 x 36 Inch Clear
- SECURALL PRODUCTS M3800T4I/O-FR2 Explosive Storage Magazine, Indoor/Outdoor, Fire Rated, Type 4, 8 Feet Depth
- PROCON 113A140F31CB Rotary Vane Stainless Steel Pump, 140 GPH, EPDM/Nitrile, Balanced-External Adjust
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Ball/Shut Off Valves
- Pourers
- Traffic Barricade and Traffic Cone Accessories
- Magnetic Starters with Electronic Overload
- Cutting Boards And Mats
- CAIMAN Heatrac Insulated Hi Vis Waterproof Winter Work Gloves, Cowhide Leather
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Black
- TYGON B-44-3 Tubings
- MUELLER INDUSTRIES 155M Iron Body Simplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Pitchers, Molded Graduations
- ALTRONIX Media Converters
- EATON Power Pedestal Breaker Kits
- DAYTON Gears
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.54 Inch Outside Dia.
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES Wear-Resistant Aramid Gasket Sheets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESW-B9D15A-R26 10071154 Enclosed Starter, 3 Phase, 9A Rated, 2.8-4 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 120V50/60HZ


