WEG ESW-B32D39A-R34 Manual Motor Starter, Pushbutton, 32A, 3-Pole, 480 VAC Coil Voltage, Thermal Overload | CV6TZT
WEG ESW-B32D39A-R34 10724333 Manual Motor Starter, Pushbutton, 32A, 3-Pole, 480 VAC Coil Voltage, Thermal Overload
Item: CV6TZTModel: ESW-B32D39A-R34Cross Ref: 10724333
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Motor Starter
Amps 32A
Assembly Method Metallic Crate
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 480V AC
Connection Type Screw Terminal
Control Voltage 480V
Enclosure Type NEMA 1
Frequency 60/50 Hz
Full Load Amperage Range 22-32A
Horsepower Rating 20 hp
Hp 10 hp, 20 hp, 25 hp
Number Of Poles 3
Overload Relay 22-32A
Overload Type Bi-Metallic
Phase 3
Rated Current 32A
Rated Operational Voltage 600V
Trip Class Class 10
Voltage 200/230/460/575V AC
Voltage Rating 600V AC