WEG ESW-B25D15A-R33 Manual Motor Starter, Pushbutton, 25A, 3-Pole, 120 VAC Coil Voltage, Thermal Overload | CV6TZN
WEG ESW-B25D15A-R33 10723193 Manual Motor Starter, Pushbutton, 25A, 3-Pole, 120 VAC Coil Voltage, Thermal Overload
Item: CV6TZNModel: ESW-B25D15A-R33Cross Ref: 10723193
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 120V AC
Connection Type Screw Terminal
Control Devices On/Off Button
Control Voltage 120V
Enclosure Type NEMA 1
Frequency 60/50 Hz
Full Load Amperage Range 15-23A
Horsepower Rating 15 hp
Hp 5 hp, 7 1/2 hp, 15 hp
Number Of Poles 3
Overload Relay 15-23A
Overload Type Bi-Metallic
Phase 3
Rated Amps (ac-3) 25A
Rated Operational Voltage 600V
Trip Class Class 10
Voltage 200/230/460/575V AC
Voltage Rating 600V AC